Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Sobota, 20.1.2018 | Sviatok má Dalibor

Aký bol 24. ročník DFF?

Dátum: 18.09.2017 Rubrika: Mestský úrad

Organizátori 24. ročníka Dubnického folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou ešte v týchto dňoch dokončujú uzavretie festivalu úhradami faktúr a vypracovaním štatistík.

Jednoduchá otázka. Páčil sa Vám?

Každý rok sa vám snažíme priniesť niečo nové, zaujímavé a originálne. Tento rok to bolo hlavne formou rozšírenia programu „Festivalového ladenia". Rozhodli sme sa vás naladiť na folklór už v pondelok festivalového týždňa. Vrátili sme sa k premietaniu vo „Festivalovom kine" na Nádvorí dubnického kaštieľa, kde sme vám ponúkli krásne slovenské filmy Martina Ťapáka s ľudovou tématikou, komédiu Prečo Adam Chvojka vicerichtár spáva doma a muzikál Neďaleko do neba. V stredu sme pre náročnejšieho návštevníka ponúkli v Kine Lastovička besedu s etnológom Jurajom Jakubíkom, ktorej súčasťou bol i koncert ĽH Javorníček z Hvozdnice a premietanie etnografického dokumentu Ako to dokázali. Štvrtkový večer patril našim hosťom z Bratislavy a to Folklórnemu súboru Technik. Vo veľkej sále MsDK sa nám predviedli so svojím prezentačným programom Z mesta na miesta, v ktorom predstavili zaujímavý hudobný, spevácky, tanečný materiál a bohaté krojové rozlíšenie. Svojím predstavením nám predstavili „mestom videné miesta".

Piatkové ráno nám festivalovú náladu priblížil už chystajúci jarmok a trhy umeleckých remesiel. V poobedených hodinách začal na javisku pred ABC prvý z programov tohtoročného festivalu. Otvorili nám ho naši hostia zo zahraničia, súbor Neretva z Bosny a Hercegoviny. Po ňom nasledoval program detských folklórnych súborov pod názvom Húsky, húsky. I tento rok v ňom nechýbali dubnické detské súbory Prvosienka a Kolíska. Okrem nich sa nám predstavili i detský folklórny súbor Biela voda z Púchova, Latovček z Dolnej Súče a Kopaničiarik z Myjavy.

Vo večerných hodinách sa otvorili i brány Dubnického kaštieľa, kde sa začal oficiálny Otvárací ceremoniál. Na jeho úvode vystúpili Spojené huky Slovenska, prvý gajdošský orchester na Slovensku, ktorý svojimi „hukmi" krásne rozozvučal celé nádvorie. Nasledovali Zdravice družobných miest v ktorých sme privítali zástupcov družobných miest Zawadzkie, Vác a Otrokovice. Po krátkych pozdravoch už patril večer nášmu domácemu Folklórnemu súboru Vršatec a jeho prezentačnému programu „Postojte kus", na počesť 95. výročia narodenia významnej osobnosti, Mikuláša Senka.

Súčasne prebiehal na Dutaf centre i program „Pod tehelňu vyhrávajú". Mohli ste si vychutnať našich hostí zo zahraničia, súbor Fen bladi z Alžírska ale i súbor Neretva z Bosny a Hercegoviny. Z domácich folklórnych súborov sa predstavila Čarnica z Košíc so svojím temperamentným folklórom z východného Slovenska, súbor Trnafčan z Trnavy, ktorý nám odprezentoval krásy západoslovenského folklóru a vynikajúci Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice, v podaní ktorého sme mohli zhliadnúť pestrosť folklóru z Horehronia, Podpoľania a priniesli nám kus zahraničia s číslom z Vojvodiny.

Medzi jednotlivými súbormi vám spríjemňovala večer skvelá Chlapská spevácka skupina Škrupinka z Trenčína, ktorá svojím humorom oživila piatkový festivalový večer.

Záver večera patril voľnej zábave pri muzike.

V sobotu nás čakalo slnkom zaliate ráno, čo bolo ideálne počasie pre „Krojovú parádu" - sprievod mestom, kde sa predstavili všetky zúčastnené folklórne súbory. Sprievod začínal už tradične o 10:00 hodine a končil na javisku pred ABC programom „Všetci, čo sme sa tu zišli". V ňom sa nám každý zo súborov predviedol krátkou ukážkou. Po tomto programe nasledoval workshop „Zagajduj mi gajdoš" pre všetky deti ale i dospelých, ktorí sa chceli naučiť nielen niečo o gajdách ale sa naučiť na nich aj hrať. Workshop viedli Spojené huky Slovenska. V poobedných hodinách sa nám bohužiaľ zrušil program folklórnych skupín „Zábava pot Galkov". Na Námestí A. Dubčeka medzitým prebiehali Oslavy SNP a Spomienka na Mikuláša Senka. Podvečer nechýbalo Prijatie u primátora, kde zástupcovia súborov boli oficiálne prijatí u pána primátora J. Gašparíka a boli zapísaní do pamätnej knihy mesta.

O 18:00 pokračoval program na Dutaf centre „Pod teheľňú vyhrávajú" v ktorom sa nám tento večer opäť predstavili hostia z Bosny a Hercegoviny, folklórny súbor Ponitran z Nitry, ktorý nám priblížil kultúru južného Slovenska a to najmä Ponitria, Požitavia a Hontu. Po nich nasledoval folklórny súbor Nadšenci z Trenčína, ktorý svojou nápaditosťou a humorom vo svojich číslach rozveselil večerné publikum. Medzi súbormi nám chvíľky spríjemňovala folklórna skupina Limbora z Prečína. Po folklórnom súbore Nadšenci nám už s veľkým očakávaním publika vystúpili výborní Bobáňovci, alebo ak chcete Ľudová hudba Martinky Bobáňovej z Terchovej, ktorú všetci veľmi dobre poznáte zo súťaže Zem spieva. Bobáňovci nám rozprúdili atmosféru, ktorá vyvrcholila veľkým hudobným festivalovým ohňostrojom. Po ohňostroji patrilo javisko domácemu folklórnemu súboru Mladosť a jeho programu „130 a 1 súbor", ktorý venovali dlhoročným členom a zakladateľom súboru, bratom Polakovičovcom. V programe si zahrali i zatancovali aj bývalí členovia súbor.

Po programe už tradične nasledovala zábava pri ľudovej muzike.

Nedeľa patrila záverečnému Galaprogramu „A vi ešte dačo", v ktorom sa nám súbory predviedli s tým najlepším. Súčasťou Galaprogramu bolo i vyhlásenie tohtoročného Laureáta DFF, ktorým sa stal Folklórny súbor Nadšenci z Trenčína.

Súčasťou tohtoročného festivalu bola i výstava v Dubnickom múzeu „Bohu milé" - Výstava mariánskych zástav zdobených ľudovými vzormi a technikami z Rajeckej doliny (Čičmany, Fačkov, Rajecká Lesná, Konská...), Hornej Poruby, Papradna a Zliechova. Zámer výstavy spája v sebe tradíciu Dubnice nad Váhom ako pútnického miesta a mesta so silným folkloristickým povedomým.

Obyvatelia mesta mali možnosť si i na Námestí Matice slovenskej pozrieť výstavu fotografií z 23. ročníka DFF 2016.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa spolupodieľali na organizácii festivalu: organizátorom, zamestnancom mesta a organizáciám Mesta Dubnica nad Váhom, ZŠ s MŠ Pavla Demitru a ZŠ s MŠ Pod hájom, sprievodcom, moderátorom, Dubnickému divadlu, ale i sponzorom: Trenčianskemu samosprávnemu kraju, Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky - Fondu na podporu umenia, firmám Brantner Altgas, DNV Energo, Jamp Svorada, Považská vodárenská spoločnosť, Petmart, Sauer Danfoss, Záhradkárske centrum u Lukáčov a Konzult.

Tešíme sa na 25. ročník DFF 2018!

-MsÚ Dubnica nad Váhom-

 

 

 

 

Fotografie

Predchádzajúce aktuality

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2018, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk