Od 1.12.2017 www stránky dubnica.sk nie sú oficiálnym informačným serverom mesta Dubnica nad Váhom

Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Sobota, 17.2.2018 | Sviatok má Miloslava

Dubnický folklórny festival 2015

Dátum: 11.09.2015 Rubrika: Mestský úrad

Dubnický folklórny festival: Odmenou je spokojný divák aj účinkujúci...

Štyri dni plné spevu, tanca a spoznávania nových kultúr ubehli ako voda. Dubnický folklórny festival zatvoril svoje brány už po 22.-krát. Pre všetkých členov organizačného výboru veľký hlboký výdych pri záverečnej zvučke. Festival sa uskutočnil bez väčších problémov a mnohé drobnosti, ktoré nemožno predvídať, boli riešené operatívne. Počasie prialo, takže môžu byť spokojní diváci aj účinkujúci.

Už vo štvrtok večer v Mestskom dome kultúry sa nám predstavil svojím večerným programom „Čiernobiely svet" FS Vranovčan z Vranova nad Topľou. Temperament východu a rómskej kultúry nenechal žiadneho diváka v pokoji. V piatok sa mesto prebudilo do rušného rána a plných ulíc stánkov a nakupujúcich v okolí kaštieľa. Tu si mohli návštevníci pochutiť na dobrých jedlách, ochutnať burčiak, či kde čo kúpiť do domácnosti, či na pamiatku. Oficiálne otvorenie festivalu na nádvorí kaštieľa patrilo speváčkam dubnických folklórnych súborov, ktoré predstavili jedny z najkrajších dubnických piesní. Svoje zdravice tu predniesli aj zástupcovia dubnických partnerských miest Otrokovice, Vác a Zawadzkie, ktoré na našom festivale nemôžu chýbať.

Súťaž o Cenu Mikuláša Senka nasledovala hneď po oficiálnom otvorení festivalu primátorom mesta Ing. Jozefom Gašparíkom. O cenu zápolili súbory Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta za Žilinský kraj, Carpona z Jalšovíka za Banskobystrický kraj, Jurošík z Michaloviec za Košický kraj a Vranovčan za Prešovský kraj. Členmi poroty boli Alžbeta Gazdíková, Emil T. Bartko, Vladimír Marušin, Mirko Dudík a predseda Štefan Zima. Už v tom čase sa konal program aj na Dutafe, kde sa predstavili hlavne zahraničné folklórne súbory. Zo zahraničných súborov to bol mexický súbor Occidente, ktorý upútal pozornosť svojím rituálnym tancom a oblečením. Človek mal pocit, že sa ocitol pri obetisku v Strednej Amerike pred stovkami rokov. Česko zas prinieslo trochu tej nemecko-českej kultúry z krajného západu Česka. Tento rok prekvapilo svojou hravosťou, bujarosťou Poľsko, ktoré diváci tiež ocenili búrlivými potleskami. Večer vyvrcholil spoločným programom dubnického súboru Mladosť s hosťami Váh z Púchova, Považan z Považskej Bystrice „Od Trenčína po Bytču" a zábavou pri muzikách.

Sobotné ráno sa opäť ulice zaplnili trhovníkmi a javisko pred ABC rozveselili deti z detského folklórneho súboru Kolíska. Na parkovisku pod kaštieľom sa formoval sprievod, v ktorého čele stál ďalší zahraničný hosť balkánska dychová hudba Fanfara Transilvánia z Rumunska, ktorá svojimi zložitými rytmami musela rozohriať žilky aj v „nefolkloristoch". Dopoľudnie pokračovalo krátkymi vystúpeniami pred ABC. Záver patril spoločnému programu súboru Prvosienka s hosťami Konôpka z Dohnian a Liborčan z Nemšovej. Krátka siesta pokračovala veľkým večerným programom zúčastnených súborov na Dutafe, kde sa predstavili okrem zahraničných súborov aj slovenské a po veľkom hudobnom festivalovom ohňostroji aj náš dubnický folklórny súbor Vršatec. Večer ukončil Jurošik a zábava pri muzike.

Záver festivalu, únava účinkujúcich i organizátorov bola vidieť asi na každej tvári, také bývajú nedeľné rána. Súčasťou festivalu sú aj Dubnické dni, ktoré poriada Poľský klub Stredné Považie. Poľská akadémia aj Slovensko-poľská nedeľná omša sú neodmysliteľnou súčasťou. Veľký záver patril Galaprogramu a všetkým účinkujúcim. V závere bol vyhlásený víťaz Súťaže o Cenu Mikuláša Senka folklórny súbor Vranovčan z Vranova nad Topľou.
V závere treba poďakovať všetkým, ktorí na organizácii festivalu spolupracovali: odborné útvary MsÚ a mestské organizácie ako Dumat, Dubnické múzeum, Mestská polícia a dubnické folklórne súbory. Tiež sponzorom festivalu a tým, čo ho podporili finančne alebo materiálne ako Ministerstvo kultúry SR, Trenčiansky samosprávny kraj, Delta Electronics (Slovakia), Privatex Pyro, Brantner, Jamp Svorada, Petmart - Peter Horanský, Záhradkárske centrum u Lukáčov, Považská vodárenská spoločnosť, Konzult a mediálne Obzor, Rádio Regina, TV Považie, jankohrasko.sk.

-MsÚ Dubnica nad Váhom-
10.9.2015

Fotografie

Predchádzajúce aktuality

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2018, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk