Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Nedeľa, 17.12.2017 | Sviatok má Kornélia

Vernisáž výstavy Dubnický výtvarný salón

Dátum: 18.01.2017 Rubrika: Kultúra

Piatok trinásteho bol šťastný deň pre svet umelcov. Vernisáž výstavy Dubnický výtvarný salón sa uskutočnila 13. januára vo výstavnej sieni č. 104 Mestského domu kultúry v Dubnici nad Váhom. Prinášame Vám rozhovor s kurátorkou výstavy Anitou Šebíkovou. Priblížite nám koncepciu výstavy?

Výtvarný salón je prehliadkou rôznorodého zamerania profesionálnych a neprofesionálnych výtvarníkov. Dáva priestor pre prezentáciu diel rozmanitých techník a žánrov výtvarníkov Dubnice nad Váhom a blízkeho okolia.

Má príležitosť vystaviť svoju prácu aj začínajúci autor?

Tento typ kolektívnej výstavy umožňuje prezentáciu aj pre začínajúcich autorov. Je to priestor, kde sa stretnú prvé ťahy štetca začínajúceho autora s vyzretou tvorbou. Sympatická myšlienka platformy bez obmedzení nesie posolstvo podpory v sebavyjadrení.

Ako často sa uskutočňuje Dubnický výtvarný salón?

Aktuálna kolektívna výstava je v poradí siedma, usporadúva sa každé dva roky.

Koľko výtvarníkov sa zúčastnilo umeleckej prehliadky?

Na výstave si môžete pozrieť tvorbu 35 výtvarníkov.

Pozvánka na vernisáž a plagát k výstave upútajú motívom červeného chlapca - postavy s kufrom a mobilom v ruke. Povedzte nám viac o obraze a jeho autorovi.

Obraz s názvom Stanica namaľoval predstaviteľ mladšej strednej generácie Drahomír Šťastný. Absolvent Akadémie umení v Banskej Bystrici sústreďuje pozornosť na človeka a jeho zobrazenie v dnešnom svete. Úspešne buduje atmosféru obrazu, ktorá diváka prišpendlí v bode zastavenia času. Nepokojná myseľ sa stíši v bezvetrí, ktoré dokázal autor vykúzliť v trojici obrazov vystavených na Dubnickom výtvarnom salóne. Každodenné bežné situácie (cestovanie, čakanie na vlak), mestské prostredie v ktorom sa bežne pohybujeme (Nová Dubnica a jej architektúra) sú témami, s ktorými pracuje v spomínaných obrazoch.

Do kedy si môžu návštevníci výstavu v MsDK pozrieť?

Výstava trvá do 17. februára, priaznivcov výtvarného umenia srdečne pozývam na jej prehliadku.

Výtvarný salón sa posunul o niekoľko mesiacov a jeho vernisáž sa uskutočnila až v tomto roku, čim sa nedodržala dvojročná periodicita podujatia. Prečo? Pýtali sme sa vedúceho oddelenia kultúry a knižnice Richarda Benecha.

Dôvodom k posunutiu termínu bola spolupráca s výtvarníkmi z Otrokovíc, ktorí vystavovali v našich priestoroch a naopak výtvarné diela našich umelcov boli vystavené v Otrokoviciach. Preto sme museli termíny zosúladiť s obsadenosťou sál a dodržať určitú nadväznosť oboch výstav.

Tohtoročný výtvarný salón sčasti ovplyvnili pozitívne družobné vzťahy. Je niečo čo by ste v našom meste uvítali z tejto skúsenosti?

Musím priznať, že ma veľmi milo prekvapili angažovanosť a participácia otrokovických výtvarníkov na kultúrnom živote ich mesta a myslím aj veľmi dobrý nápad na vzájomnú výmenu prác umelcov. Je škoda, že aj v našom meste, podobne ako v Otrokoviciach, nefunguje klub výtvarníkov, ktorý by výtvarníkov sústreďoval a motivoval ku vlastnej tvorbe, jej zdokonaľovaniu a tvorbe pre mesto. Klub otrokovických výtvarníkov Rozumění je veľmi agilný v skrášľovaní mesta, či organizovaní plenérov a vzdelávania sa vo výtvarných technikách. Verím, že aj u nás sa nájde z 35 výtvarníkov iniciátor - nadšenec, ktorý dokáže spojiť našich výtvarníkov pre dobrú vec a obohatenie komunitného života v našom meste.

 

Fotografie

Predchádzajúce aktuality

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2017, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk