Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Sobota, 20.1.2018 | Sviatok má Dalibor

Oblasť Lednice a Červeného Kameňa


Z Červeného kameňa môžeme prejsť cez horské sedlo do Lednice. Zo sedla vedú až dve poľné cesty. Prvá z nich vyúsťuje priamo v obci Lednica. Druhá, kratšia a vhodnejšia, nás privedie k hradu od severu. Pred naším zrakom sa najskôr objaví utešené dvojčlenné bralo, ktoré zďaleka budí dojem ruín, ale až za ním zbadáme zrúcaniny Lednického hradu. Obec Lednica sa rozkladá pod hradom.

Hrad Lednica ako orlie hniezdo čupí „prilepený" na strmom rozčesnutom vápencovom brale (565 m). Spolu v Vršatcom patrí medzi najodvážnejšie hradné stavby na Slovensku. Zo spodnej časti hradu sa dostaneme 8 m dlhým, priamo do skaly vyrúbaným tunelom, do stredného hradu. V tejto časti sa zachovalo niekoľko gotických a renesančných detailov. Zo stredného hradu môžeme vystúpiť osemdesiatimi do skál vtesanými schodmi na najvyššie miesto hradu, kde stála kedysi strážna veža, tzv. Straka. Výstup si vyžaduje mimoriadnu opatrnosť, lebo po oboch stranách sú závratné priepasti. Zhora je nádherný pohľad na obec a okolie. V samotnej obci je pozoruhodný barokový kostol s veľmi pekným interiérom.

Oblasť Vršatca nevyniká v porovnaní s našimi vysokými horstvami rozsiahlosťou alebo mohutnosťou, a predsa si zasluhuje pozornosť turistickej verejnosti. Z hľadiska turistického a rekreačného najkrajšou a najzaujímavejšou častou pohoria sú Súľovské skaly, okolie Manína, Strážova a Vápča.

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2018, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk