Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Sobota, 20.1.2018 | Sviatok má Dalibor

Oblasť Strážova


Vo vápencových bralách pod vrcholom je menšia jaskyňa s kvapľovou výzdobou, žiaľ takmer úplne zničenou. Zo Strážova je priam úchvatný výhľad na blízke okolie i na diaľavy, pravda, v jasnom povetrí. Na východe vtedy možno vidieť hrebeň Martinských holí, Malú Fatru, Kysuckú vrchovinu, ako aj charakteristický Choč. Od východu smerom k severu priamo defilujú pred naším zrakom Beskydy, Javorníky i vršatecká oblasť Bielych Karpát. Vnútorný okruh rozhľadu tvoria zasa Súľovské skaly, Manínska oblasť, Malenica, Vápeč, Homôľka, Inovec a ďalšie menšie vrchy. Priamo pod nami sa rozkladá pôvabná Zliechovská kotlina. Z obce Zliechov možno podniknúť veľmi pekné turistické túry. Scenericky najkrajšia je na Mojtín cez vrch Javorinu (1012 m).

Z Dubnice nad Váhom sa môžeme dostať priamym autobusovým spojom cez Ilavu do Hornej Poruby. Za Ilavou prechádza cesta nádhernou zalesnenou dolinou - Porubská dolina, ktorou preteká Porubský potok. Už z dolného konca Hornej Poruby zbadáme kužeľovitý Vápeč (965 m) v celom majestáte. Prejdeme obcou až na jej horný koniec a potom zabočime doľava k úbočiam Vápča. Samotný výstup je namáhavejší až v poslednej tretine, ale skvelou odmenou za túto námahu je prekrásny výhľad.

Vápeč rozhodne patrí medzi najkrajšie vyhliadkové vrchy Strážovskej hornatiny. Vrchol Vápča je plochý a kamenistý. Poskytuje však dosť miesta na pohodlný oddych a spokojné pokochanie sa vo výhľadoch na všetky svetové strany. Na sever sa otvára nádherný pohľad dolu do Porubskej doliny, ďalej do malebného údolia Váhu, kde sa črtajú dominanty Ilavy a Dubnice, údolím sa vinie ako striebristá stuha rieka Váh a úzadí sa dvíha veľkolepý útvar celého masívu Vršatca. Na západ sa rozkladá obec Horná Poruba, potom úbočiami vystupuje cesta do Valaskej Belej, za ňou smerom na západ sa tiahne Omšenská dolina.

Z vrcholu Vápča je veľmi pohodlný prechod k chate Homôľka. Chata stojí pod južným svahom Homôľky (907 m), vľavo od cesty do Valaskej Belej. Z chaty možno podnikať kratšie vychádzky aj pekné turistické túry. V okolí chaty je v zime priamo ideálny terén na lyžovanie. Pred chatou je 700 m dlhý lyžiarsky vlek.

Turistické oblasti Vršatca a Strážovskej hornatiny, aj keď nedosahujú vysokohorské výšky, predsa vedia svojimi prírodnými krásami a možnosťami uspokojiť aj najnáročnejšieho turistu. Turistická chata Homôľka aj rekreačné zariadenia na Vršatci, lyžiarske vleky na Homôľke, Mojtíne, Vršatci a na Čertove prispievajú k tomu, že sa tieto oblasti stali obľúbenými a vyhľadávanými miestami nielen turistov a lyžiarov z okolia, ale celej turistickej verejnosti.

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2018, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk