Preskočiť na obsah

Dubnica nad Váhom - Informačný server mesta

Vyberte si jazyk: English

Mapa stránok - RSS - T |  T

Sobota, 20.1.2018 | Sviatok má Dalibor

Oblasť Vršatca

Hrad Vršatec, týčiaci sa na vysokom vápencovom brale (805 m), priťahoval už v minulosti návštevníkov a turistov a je prístupný len zo severovýchodnej strany. Od západu, severu i juhu ho chránia vysoké kolmé steny vápencového brala. Úzkym tunelom, 5 m dlhým, sa dostaneme k niekdajšej pozorovacej veži a k trávnatému vrcholku, odkiaľ je nádherný pohľad na malebné Považie. Návšteva hradu v hornej časti si vyžaduje zvýšenú pozornosť.

K zrúcaninám Vršatca vedie viacero turistických ciest. Najpohodlnejšia je zo železničnej stanice Pruské, cez obec Pruské, kde je neskorobarokový kostol s veľmi pozoruhodným interiérom a renesančný kaštieľ s pekným parkom, ďalej cez polia a lesíky s peknými výhľadmi, a cez novovybudovanú obec Vršatecké Podhradie, ktorá pred niekoľkými rokmi vyhorela. Z moravskej strany je tiež dobrý prístup z Vláry cez Sidóniu. Zvlášť krásna je túra z Lednického hradu na Červený kameň. Dubnica má priame autobusové spojenie s Vršateckým Podhradím cez Ilavu a Pruské.

Z obce Vršatské Podhradie sa peši dostaneme za 20 minút aj k chate pod Vršatcom. Motorové vozidlá majú prístup až k chate. Chata má priestrannú jedáleň, spoločenskú miestnosť, ústredné kúrenie, teplú a studenú vodu. Je k dispozícii turistom, ktorí v nej môžu dostať celodennú stravu, občerstvenie aj nocľah. Okolie a terény poskytujú jedinečné možnosti letnej i zimnej turistiky a rekreácie. Z chaty pod Vršatcom možno podnikať kratšie vychádzky i pekné turistické túry. Hrebeňový prechod celého Vršatca patrí medzi horolezecké partie. Niektoré úseky si však vyžadujú väčšie skúsenosti a opatrnosť. Veľmi príjemná je vychádzka na neďaleku Chmeľovú (926 m). S vršateckými skalami ju spája malé lúčne sedielko, z ktorého dosiahneme jej vrchol lesnou cestičkou za ¼ hod. Vrchol Chmeľovej je holý, skalnatý. Severné, východné i južné stráne sú zalesnené. Z vrcholu Chmeľovej je utešený výhľad na celé stredné Považie od Javoriny až po Malú Fatru, na všetky významné končiare Inoveckých a Strážovských vrchov. Na sever sa nám otvára krásny výhľad na moravskú časť Bielych Karpát v oblasti Brumova a Valašských Kloboukov.


Fotografie

poslať na email | vytlačiť


Zlatý Erb Najlepšia elektronická služba samospráv 2010
Zlatý Erb Najlepšia www stránka mesta v SR 2006

copyright © 2001 - 2018, Mesto Dubnica nad Váhom
Webdesign a redakčný systém © Ľuboš Magát
Autorské práva | Redakčný systém | Ochrana osobných údajov | Vyhlásenie o prístupnosti
Samosprávne činnosti mesta
ISO 9001:2008
Verzia pre iphone
iphone.dubnica.sk